Audrius Cininas

Pranešimo tema

Neapibrėžtumas teisminiame procese: kaip įveikti prietarus?

Aprašymas

Vilniaus m. apylinkės teismas yra didžiausias teismas Lietuvoje. Jame dirba daugiau nei 100 teisėjų, dar tiek pat teisėjų padėjėjų ir teismo posėdžio sekretorių, keli šimtai kito teismo personalo. 50 teismo salių. Čia nagrinėjama apie šimtą tūkstančių civilinių, baudžiamųjų, administracinių ir kitokių bylų per metus, kas dieną surengiama šimtai posėdžių. Kasdienybė – salių ir personalo stoka, augantys nebaigtų nagrinėti bylų likučiai, visuomenės nepasitenkinimas santykinai ilgais procesais ir jų pertraukomis.

Lietuvos teismų sistema tradicinė. Tai pirmos instancijos, apeliacinės instancijos ir Aukščiausiasis teismai. Pranešime nagrinėjamas bylų procesas pirmoje teismų instancijoje. Tik apie 4-5% teismų sprendimų skundžiama, todėl būtent pirmoje instancijoje prasideda ir baigiasi dauguma teisminių procesų.

Lietuvos įstatymai pakankamai griežtai reglamentuoja tarpinius teisminio proceso terminus. Ortodoksinis įstatymų leidėjų požiūris lemia tai, kad teismai priversti koncentruotis į formalių procesinių terminų laikymasį užuot susitelkę į pagrindinį savo veiklos tikslą- „pagaminti“ kuo daugiau kokybiškų sprendimų. Tarpiniai terminai yra pagrindinė priežastis, kodėl pažangiems šiuolaikinės vadybos metodų, tokių kaip TOC, taikymui Lietuvos teismuose beveik nėra vietos.

Tačiau nepaisant to, netgi žemiausiame – teisėjo – lygyje yra galimybių pagerinti veiklos efektyvumą ir produktyvumą. Savo kailiu išmėginęs tam tikrus įrankius, skirtus paspartinti bylų srautą, Audrius sėkmingais sprendimais nori pasidalinti su kitais teisėjais, neabejotinai, susiduriančiais su tomis pačiomis kasdieninėmis problemomis.

Pranešime bus nupasakota, kaip sumažinti laiko švaistymus organizuojant teismo posėdžius ir rengiant “popierius”, kaip kontroliuoti atvirų bylų kiekį panaudojant Būgno-Buferio-Virvės metodą, taikomą bet kurioje pažangioje gamykloje.

Jei teisėjas jaučiasi lyg mašina, plušanti prie konvėjerio teismo fabrike, kodėl nepažiūrėjus, kaip tikruose – aukščiausios kokybės produktus gaminančiuose – fabrikuose organizuojama gamyba?

Ortodoksiniai įstatymai yra apribojimas.

Buferio problematika. Kiek laiko nauja byla turėtų būti 'marinuojama' prieš pradedant ikiteismines ir teismines procedūras?

Kaip sumažinti teisėjų laiko švaistymą? Posėdžiai prieš darbą su popieriais.

Ar teisėjai yra tikrasis teismų sistemos apribojimas?

Teismo procedūrų ir sprendimų efektyvumo ir kokybės kriterijai.

Skaidrės

Video

Comments are closed.